Rola i znaczenie badań geotechnicznychBadania geotechniczne dostarczają wielu istotnych informacji na temat gruntu, na którym planowana jest inwestycja budowlana, w tym zarówno posadowienie budynków, jak i budowa dróg czy autostrad. W ten sposób można nie tylko przekonać się, w jaki sposób przygotować grunt pod przyszłą budowę, ale również jakie zastosowania konstrukcyjne wprowadzić do projektu, aby uniknąć problemów w przyszłości, takich jak np. osuwanie się budynku.

W jakim celu wykonuje się badania geotechniczne?

Badania geotechniczne wykonywane są przez profesjonalne firmy. W tym właśnie specjalizuje się nasza firma Geotest z siedzibą w Tychach, która świadczy usługi na terenie całego kraju. Jest to najbardziej miarodajny sposób na ocenę parametrów gruntowych i określenie specyfiki usytuowania przyszłego budynku. Pozwalają na określenie rodzaju i cech gruntu, a także poziomu i właściwości wód na danym terenie. Po przeprowadzeniu badań geotechnicznych uzyskujemy cenne dane, które następnie mogą być przeanalizowane przez geologa lub geotechnika. Przygotowana na tej podstawie ekspertyza pozwala na wykonanie przemyślanego i dostosowanego do określonych warunków projektu inwestycji budowlanej. Jest to również najlepszy sposób, aby w przyszłości uniknąć kosztownych niespodzianek, a nawet poważnych tragedii.

Wykonane pomiary podczas badań geotechnicznych pozwolą nie tylko dobrać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, ale i materiały na fundamenty. Bardzo często właśnie po przeprowadzeniu tych badań okazuje się, że podłoże jest słabsze i istnieje konieczność wzmocnienia elementów fundamentów, aby konstrukcja równomiernie osiadała.

Jakich informacji dostarczają badania geotechniczne?

Profesjonalnie wykonane badania geotechniczne dostarczają szeregu cennych informacji. W ten sposób można dowiedzieć się m.in.:

  • jaki rodzaj gruntów znajduje się na danym terenie,
  • jaki jest poziom wód gruntowych,
  • na jakiej głębokości występują poszczególne warstwy gruntu, w tym przede wszystkim warstwa nośna,
  • jaki rodzaj fundamentów należy zastosować, aby zapewnić budynkowi stabilność i bezpieczeństwo użytkowania,
  • czy na danym terenie mogą powstać obiekty budowlane.

Wróć do bloga