Czym są piezometry?Piezometry, inaczej hydrogeologiczne otwory obserwacyjne, to urządzenia monitorujące zarówno poziom, jak i jakość wód gruntowych. Znajdują zastosowanie m.in. w miejscach zagrożonych podtopieniami oraz na obszarach, gdzie może dochodzić do zanieczyszczeń wody. W budownictwie umożliwiają dostosowanie projektu danego obiektu do panujących warunków gruntowych. Więcej na temat piezometrów dowiesz się w dalszej części naszego wpisu.

Czytaj dalejZasady sporządzania dokumentacji hydrogeologicznejPrzed rozpoczęciem różnego rodzaju inwestycji konieczne jest sporządzenie dokumentacji hydrogeologicznej. Jest ona dokumentem wymaganym m.in. w celu ustalenia zasobów i właściwości wód podziemnych. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinna zostać sporządzona dokumentacja hydrogeologiczna i kiedy musi zostać wykonana.

Czytaj dalejJakie zastosowanie maja kolumny DSM?Wśród wielu metod wzmacniania gruntu pod budowę, na szczególną uwagę zasługują kolumny DSM, nazywane też palami DSM. DSM to skrót z angielskiego deep soil mixing oznaczającego głębokie mieszanie gleby. Nazwa ta oddaje proces tworzenia kolumn. Chociaż technologia ta ma już ponad 50 lat, wciąż jest udoskonalana i stosowana na całym świecie. Warto wiedzieć, że pierwotnie została opracowana w Japonii. W dzisiejszym wpisie postaramy się ją nieco przybliżyć.

Czytaj dalejSposoby wzmacniania podłożaZanim zostaną rozpoczęte prace mające na celu posadowienie budynków oraz elementów infrastruktury, muszą zostać przeprowadzone badania geotechniczne podłoża gruntowego, które pozwolą ocenić jego rodzaj oraz nośność. W wielu przypadkach zachodzi konieczność wzmocnienia podłoża gruntowego ze względu na jego niewystarczającą stabilność. Wyjaśniamy, w jakim celu i jakimi metodami wzmacniane jest podłoże gruntowe.

Czytaj dalejJak wykonuje się iniekcję gruntową?Iniekcje gruntowe stosuje się wszędzie tam, gdzie wykonanie określonych prac budowlanych wymaga wzmocnienia podłoża. Powodem przeprowadzania tego rodzaju prac są nieodpowiednie parametry geotechniczne, które mogą przyczynić się nawet do katastrofy budowlanej. Iniekcja polega na wprowadzeniu w słabsze warstwy gruntu specjalnych materiałów wzmacniających. Jak przeprowadza się zabieg? Na czym dokładnie polega iniekcja gruntowa?

Czytaj dalejDo czego służą kolumny DSM?Jak wiadomo, nie każdy obszar cechuje się odpowiednią nośnością – czyli zdolnością gruntu do przenoszenia obciążeń, jakim podlega. Istnieją jednak metody, które wpływają na poprawienie nośności; do tego typu prac stosuje się m.in. kolumny DSM, które umożliwiają wgłębne mieszanie gruntu. Pomimo że metoda ta powstała już wiele lat temu, w dalszym ciągu stanowi skuteczny sposób wzmacniania gruntów, które nie mają wystarczającej nośności.

Czytaj dalej