Największe zalety mikropali iniekcyjnychMikropale iniekcyjne są stosowane w budownictwie już od wielu lat, co pozwala podejmować się działań budowlanych na niekorzystnym gruncie. Otóż, gdy podłoże nie jest w stanie przenieść ciężaru budowli, pojawia się konieczność zapewnienia dodatkowego podparcia dla fundamentów. Mikropale stanowią posadowienie pośrednie budowli i przenoszą obciążenia na dużo głębsze i bardziej stabilne warstwy gruntu. W zależności od potrzeb mogą mieć średnicę od 40 mm do 300 mm, co oznacza, że w najtrudniejszych przypadkach będą przypominały masywne kolumny. Koszt ich wykonania waha się w zależności od zastosowanych materiałów. Sporządzone są one z zaczynu cementowego, którego markę dobiera się do rodzaju gruntu oraz wymagań konstrukcyjnych. Dodatkowo mikropale iniekcyjne wzmacniane zbrojeniem.

Właściwości mikropali iniekcyjnych

Mikropale iniekcyjne są wykonywane bezpośrednio w gruncie, dzięki czemu zawdzięczają swoją nazwę. W zależności od swojej nośności  mogą różnić się średnicą, długością oraz zbrojeniem. Niezależnie od zastosowanej formy do ich głównych zalet zalicza się to, że mogą stanowić jedyną formę posadowienia budynku lub być połączone z innymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Pozwala to na dużą elastyczność w podejściu do prac budowlanych oraz gwarantuje zapewnienie optymalnego podparcia. Zastosowanie mikropali iniekcyjnych umożliwia działanie w każdym rodzaju gruntu, w szczególności tam, gdzie jest on nawodniony. Dodatkowym atutem jest to, że można je wykorzystać w miejscach, gdzie jest utrudniony dostęp, dla przykładu podczas wzmacniania posadowienia istniejących budowli.

Z całą pewnością stosowanie mikropali iniekcyjnych jest doskonałą metodą na posadowienie różnorakich budowli. Aby możliwe było ich wykonanie, najpierw trzeba wykonać szereg badań gruntowych, a następnie zaprojektować najkorzystniejsze rozwiązanie konstrukcyjne. Nie bez znaczenia jest również ich zlokalizowanie, ponieważ muszą one znajdować się przede wszystkim w miejscach, w których obciążenia będą przekazywane najkorzystniej dla konstrukcji. Tak zorganizowane działanie zapewni możliwość szerokiego zastosowania powyższego rozwiązania konstrukcyjnego!


Wróć do bloga