Jakie studnie stosuje się na terenach o dużym spadku?Woda jest postawą codziennego funkcjonowania. Jest konieczna do picia, przygotowywania potraw, a także do zachowania czystości i higieny osobistej. Niekiedy jednak zdarza się, że nie istnieje możliwość przyłączenia się do sieci wodnej. Powodem może być m.in. zbyt duża odległość, czy trudny do zagospodarowania teren. W takiej sytuacji konieczne jest stworzenie własnej studni. Jakie rodzaje tego typu konstrukcji wyróżniamy? I która opcja sprawdzi się na terenach z dużym spadkiem? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie rodzaje studni można wykorzystać?

Studnie tworzone są po to, by uzyskać swobodny dostęp do wody. Ich zadaniem jest również zagwarantowanie wydajności, bezpieczeństwa i wygody. Okazuje się jednak, że istnieje kilka konstrukcji, które można wykorzystać.

Pierwsza opcja to wykonywana tradycyjną metodą studnia z betonowych kręgów. Co ważne, jej głębokość zależy od geologii terenu. W niektórych lokalizacjach czysta, spełniająca najwyższe standardy woda dostępna jest już na głębokości kilku metrów, a w innych konieczne jest dotarcie kilkanaście metrów w głąb ziemi.

Kolejna opcja to studnia hydroforowa, czyli inaczej studnia abisyńska. Pozyskiwana z niej woda nadaje się głównie do zabiegów higienicznych i podlewania ogrodu.

Najnowocześniejszą propozycją jest oczywiście studnia głębinowa. To zaawansowana opcja, której tworzenie polega na wykonaniu odwiertu sięgającego kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów w dół. Woda dostarczana jest przy pomocy profesjonalnych, wzmacnianych rur, które stanowią jednocześnie warstwę filtracyjną.

Jaka studnia sprawdzi się na terenach o dużym spadku?

Nowoczesna technologia budowlana sprawia, że stworzenie nowego domu jest możliwe nawet na trudnym, nierównym terenie. Jednak jaka studnia sprawdzi się w takiej sytuacji? I która opcja będzie najskuteczniejsza na terenach o dużym spadku? 

Okazuje się, że do pewnego stopnia polecane mogą być wszystkie trzy wspomniane opcje. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak studnia głębinowa, czyli nowoczesna, profesjonalna konstrukcja, dzięki której możliwe jest pobieranie wody z głębi ziemi. Jej działanie opiera się na wysokiej klasy materiałach, takich jak wytrzymałe rury oraz efektywna pompa o dużej mocy. Opcja ta z powodzeniem sprawdzi się na trudnych terenach – także tam, gdzie występuje duży spadek.


Wróć do bloga