Jak przebiega montaż odwodnień i ile to kosztuje?Woda jest niezbędna do codziennego życia. Niestety, jej nadmiar może okazać się katastrofalny w skutkach. Właśnie dlatego wznosząc nowy budynek lub przeprowadzając zaawansowany remont warto pomyśleć o zabezpieczeniu obiektu przed wodą i wilgocią. W tym celu tworzone są odwodnienia. Czym one są? I ile kosztuje ich wykonanie? Temat ten omamimy w naszym artykule.

Odwodnienie terenu – o czym pamiętać?

Odwodnienia terenu są tworzone m.in. po to, by:

  • obniżyć poziom wód podziemnych,
  • odpompować wody opadowe i roztopowe.

Wszelkie działania dobierane są w zależności od warunków hydrogeologicznych i bieżących potrzeb wynikających z etapu prac budowlanych. Systemy odwodnienia terenu można podzielić na:

  • punktowe, czyli takie, które wymagają stworzenia odpowiedniego spadku powierzchni na danym terenie, 
  • liniowe, które składają się z rusztów i korytek odprowadzających wodę deszczową do kanalizacji. 

A także na:

  • powierzchniowe, które wymagają ukształtowania poprzecznych i podłużnych spadków terenu, 
  • wgłębne (tzw. drenaż), które są tworzone w celu przejęcia i odprowadzenia wody znajdującej się poniżej odwadnianego obszaru.

Jakie są koszty wykonania odwodnienia?

Ostateczne koszty wykonania odwodnienia zależą od wielu czynników. Należy jednak pamiętać, że nie warto szukać oszczędności. Podstawą jest bowiem profesjonalizm i stworzenie konstrukcji, która będzie służyła efektywnie przez wiele lat.

Na koszt wykonania odwodnienia ma wpływ m.in. rodzaj wykorzystanego systemu, miejsce, w którym wykonywane są prace, wielkość terenu, rozkład odwodnienia, ilość przewidywanej wody, a także jakość zastosowanych materiałów.


Wróć do bloga