Czym jest odwodnienie liniowe i jak dopasować je do potrzeb?Odwodnienie terenu pełni bardzo ważną funkcję, jednak musi być dobrze dobrane do potrzeb. Wyróżniamy dwa główne rodzaje odwodnienia: punktowe, które wymaga stworzenia odpowiedniego spadku powierzchni i liniowe, które stanowi o wiele bardziej praktyczne rozwiązanie. Jednak jak stworzyć efektywne odwodnienie liniowe? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jakie wybrać odwodnienie liniowe?

Odwodnienie liniowe to system składający się z trzech głównych elementów: korytek, do których spływa woda, rusztów zabezpieczających przed zanieczyszczeniami, a także skrzynek odpływowych (studzienek).

Dobierając odwodnienie liniowe warto pamiętać m.in. o tym, że korytka są dostępne w kilku wersjach. Różni je przede wszystkim wykorzystany materiał: beton, tworzywo sztuczne lub kompozyty betonowe (polimerobeton). W zależności od materiału korytka różnią się nasiąkliwością, ciężarem, trwałością oraz odpornością na korozję.

Z kolei ruszty mogą różnić się wielkością otworów, którymi wyłapują zanieczyszczenia. W zależności od ich wielkości do korytek dostają się mniejsze lub większe elementy. Kratki wykonane są ze stali ocynkowanej, nierdzewnej, z żeliwa, mosiądzu lub tworzywa. Co ważne, zaleca się dobierać ruszty pasujące do odwadnianych nawierzchni, tak by nie rzucały się one w oczy.

Odwodnienie liniowe – o czym pamiętać?

Wybierając odwodnienie terenu warto także pamiętać o tym, że:

  • należy określić miejsce do zbierania wody, miejsca punktowego zbierania wody, wielkość terenu i ilość przewidywanej wody,
  • konieczne jest wyznaczenia miejsca, w którym mają znaleźć się kanały odwodnień liniowych oraz wyznaczenie obszaru, w którym woda ma popłynąć rurami i gdzie zostanie zamontowana studzienka chłonna,
  • aby woda spływała do korytek musi zostać wykonany odpowiedni spadek.

Wróć do bloga