Ile kosztuje odwiert studni głębinowej?Coraz więcej osób przekonuje się, że posiadanie własnej studni głębinowej to świetne rozwiązanie, które umożliwia niezależność od miejskiej sieci wodociągowej. Opcja ta wymaga oczywiście wysokiego wkładu finansowego na początku, jednak z czasem daje nam liczne korzyści. Jaki jest koszt wykonania odwiertu? I jakie elementy składają się na ostateczne wydatki? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Proces wiercenia studni - co warto wiedzieć?

Samo wywiercenie studni głębinowej, to tak naprawdę tylko jedna część składowa bardziej skomplikowanego procesu. Na początek konieczne jest zadbanie o wyznaczenie właściwego miejsca, które przyniesie zamierzone rezultaty. Niezbędne jest więc ustalenie metody odwiertu, co wiąże się z przeprowadzeniem badań geologicznych oraz z pobraniem próbek z gruntu. 

Na późniejszym etapie konieczne jest także wykorzystanie specjalnych materiałów, w tym wysokiej jakości rur, które stanowią gwarancję niezawodności systemu. Inne niezbędne etapy to zabezpieczenie przestrzeni wokół ujęcia, oczyszczenie studni w celu usunięcia zanieczyszczeń, doprowadzenie wody do budynku oraz załatwienie wszelkich ewentualnych formalności. Cały proces jest więc skomplikowany i zaawansowany, przez co wymaga zarówno czasu, jak i nakładów finansowych.  

Ile kosztuje wykonanie odwiertu?

Na koszty wykonania odwiertu składają się więc dwie grupy kosztów: koszt tzw. robocizny, czyli pracy wybranej przez nas ekipy oraz koszty materiałów, niezbędnych do prawidłowego stworzenia konstrukcji. Ceny podawane są zazwyczaj w przeliczeniu na jeden metr bieżący odwiertu, co oznacza, że im głębsze ujęcie, tym wyższa kwota do zapłaty. Warto przy tym pamiętać, że stawki różnią się w zależności od regionu, gleby występującej na danym obszarze, a także metody wykorzystanej do wykonania odwiertu.

Do kosztów, które należy ponieść musimy doliczyć również koszt zakupu pompy głębinowej, koszt zakupu rur, filtra i innych niezbędnych elementów, które umożliwiają korzystanie z układu. Wspomniane wydatki stanowią jednak swoistą inwestycję, ponieważ dają nam możliwość korzystania z własnej wody, która jest bezpłatna i dostępna niezależnie od panującej sytuacji. 

Na koniec warto podkreślić, że kluczem do sukcesu nie jest znalezienie ekipy, która wykona daną pracę najtaniej, ale zespołu, który posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie. Jeśli więc planujesz wykonanie odwiertu, sprawdź naszą ofertę i wybierz fachową pomoc.


Wróć do bloga