Do czego służą kolumny Deep Soil Mixing?Jak wiadomo, nie każdy obszar cechuje się odpowiednią nośnością – czyli zdolnością gruntu do przenoszenia obciążeń, jakim podlega. Istnieją jednak metody, które wpływają na poprawienie nośności; do tego typu prac stosuje się m.in. kolumny DSM, które umożliwiają wgłębne mieszanie gruntu. Pomimo że metoda ta powstała już wiele lat temu, w dalszym ciągu stanowi skuteczny sposób wzmacniania gruntów, które nie mają wystarczającej nośności.

Istota kolumn DSM

Głównym zadaniem kolumn DSM jest wzmocnienie słabego podłoża, na którym ma powstać inwestycja. Powstają one poprzez zmieszanie gruntu z cementem i mają średnicę od 300 mm do 1200 mm. Kolumny DSM powstają poprzez umieszczenie w podłożu specjalnego mieszadła, które podczas pracy aplikuje zaczyn cementowy do gruntu. Tak uzdatnione podłoże nosi nazwę cementogrunt i cechuje się dużo lepszymi właściwościami nośnymi niż większość gruntów.

Metoda ta ma wielu zwolenników, ponieważ nie jest kosztowna, a zarazem cechuje się dużą efektownością. Co więcej, ze względu na użycie nieszkodliwych materiałów cały proces jest przyjazny dla środowiska naturalnego.

Zastosowanie kolumn DSM

Kolumny DSM mają szerokie spektrum zastosowań. Przede wszystkim stanowią wzmocnienie gruntu, dzięki czemu zyskuje on znacznie większą nośność. Szczególnie polecamy zastosowanie tej technologii na terenach, na których występują grunty piaszczyste. Warto również wspomnieć, że kolumny DSM nie muszą być wyłącznie używane przed pracami budowlanymi, ponieważ jest to również skuteczna metoda wzmocnienia podłoża w pobliżu istniejących już budowli. Nie istnieje określona średnica i długość kolumn DSM, ponieważ ich parametry określane są w zależności od warunków gruntowych, przekazywanego obciążenia oraz zastosowanego sposobu posadowienia.

Warto jednak pamiętać, że bardzo duże znaczenie ma kontrola jakości całego procesu. Dlatego też zalecamy skorzystanie z naszych usług. Nasza firma posiada sprzęt oraz doświadczenie, które umożliwia wykonanie prac na najwyższym poziomie.


Wróć do bloga