Czym są tzw. studnie ekscentryczne?Sieć kanalizacyjna to złożony system, którego stworzenie wymaga zarówno wiedzy, jak i wysokiej jakości materiałów. Jednym z istotnych elementów są różnego typu studzienki. Ciekawym ich rodzajem są tzw. studnie ekscentryczne. Czym się one charakteryzują? I gdzie znalazły swoje zastosowanie?

Czym charakteryzują się studnie ekscentryczne?

Studnie ekscentryczne (nazywane niekiedy mimośrodowymi) są wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu są trwałe, a także odporne na działanie środków chemicznych i uszkodzenia mechaniczne.

Skąd wzięła się nazwa "studnie ekscentryczne"? Ma ona związek z geometrią, czyli z kształtem studni. Studnie ekscentryczne przybierają bowiem nieregularne kształty, a tworzące je walce mają różne średnice i nie muszą być łączone współosiowo.

Dwa podstawowe rodzaje kanalizacyjnych studni ekscentrycznych to:

  • studnie ekscentryczne przelotowe proste,
  • studnie ekscentryczne zbudowane na łukach kolektora.

Zastosowanie studni ekscentrycznych

Gdzie wykorzystywane są studnie o tak zaawansowanej konstrukcji?

Studnie ekscentryczne służą do budowy kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz kanalizacji sieci technologicznych. Szczególne znaczenie ma pierwsze zastosowanie – kanalizacja sanitarna. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych studni ekscentrycznych możliwe jest bezpieczne i efektywne odprowadzanie ścieków z domów jednorodzinnych i budynków użyteczności publicznej.

Poprawne stworzenie zaawansowanego systemu kanalizacji wymaga zarówno użycia wysokiej jakości materiałów, jak i dużej wiedzy i doświadczenia. Proces ten warto powierzyć jedynie w ręce profesjonalistów, takich jak nasza firma. Nasza oferta jest bardzo szeroka i obejmuje nie tylko systemy kanalizacyjne, ale także m.in. badanie płytą dynamiczną i badanie płytą VSS.


Wróć do bloga