Z jakich materiałów można wykonać studnie?Studnie głębinowe cieszą się coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego. Stanowią bowiem świetne rozwiązanie, stosowane wszędzie tam, gdzie nie można wykorzystać tradycyjnego wodociągu (wsie, małe miejscowości, teren o trudnym ukształtowaniu). Aby jednak cieszyć się dostępem do wody pitnej, ważny jest nie tylko sam proces wiercenia studni, ale także jakość materiałów użytych do stworzenia gotowego systemu. W jaki sposób budowane są studnie głębinowe? I jakie materiały są konieczne do ich stworzenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Jak budowane są studnie głębinowe?

Studnia głębinowa to profesjonalne ujęcie, które umożliwia łatwy dostęp do wody pitnej i użytkowej. To następca studni kopanych, które w dzisiejszych czasach nie są już wystarczającym rozwiązaniem. Dzięki nowoczesnej technologii tworzenia, studnie głębinowe, czyli inaczej studnie wiercone, osiągają głębokość od dziesięciu do trzydziestu metrów, zapewniają stały dostęp do wody. Należy jednak pamiętać, że duże znaczenie ma nie tylko sama procedura wykonania otworu, ale także zabezpieczenie go poprzez zastosowanie odpowiednich rur oraz zastosowanie pompy, która umożliwia dostarczenie cieczy do wnętrza budynku.  

Jakie materiały są niezbędne?

Jakie materiały są więc niezbędne, żeby stworzyć studnię głębinową? Podstawę stanowią rury - oczywiście tylko te, które są dopuszczone do kontaktu z wodą pitną, a co za tym idzie wykazują bezpieczeństwo dla ludzi. W większości przypadków wykorzystywane są rury z tworzywa sztucznego PVC, wykonane według normy PN-G-02323: 2011 („Studnie wiercone. Rury studzienne pełne i rury studzienne filtrowe z nieklasyfikowanego poli(chlorku winylu). Wymagania”). Jak wybrać odpowiednie propozycje? Na uwagę zasługuje nie tyle cena, ile jakość. Jedynie rury najwyższej klasy, które posiadają atesty i certyfikaty, gwarantują bezproblemową pracę całego układu. Należy także pamiętać, że muszą być one szczelne oraz odporne na działanie sił zewnętrznych, ściskanie, odkształcanie. 

Innym niezbędnym elementem jest studnia rewizyjna. Jej odpowiednie dobranie ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na wygodę przeprowadzania ewentualnych prac renowacyjnych, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo całego układu.

Kluczową częścią składową jest także starannie dobrana pompa, dopasowana do naszych potrzeb i wielkości otworu. Aby produkt ten spełniał nasze oczekiwania, należy dopasować go po konsultacji z fachowcami. 


Wróć do bloga