Sposoby wzmacniania podłożaZanim zostaną rozpoczęte prace mające na celu posadowienie budynków oraz elementów infrastruktury, muszą zostać przeprowadzone badania geotechniczne podłoża gruntowego, które pozwolą ocenić jego rodzaj oraz nośność. W wielu przypadkach zachodzi konieczność wzmocnienia podłoża gruntowego ze względu na jego niewystarczającą stabilność. Wyjaśniamy, w jakim celu i jakimi metodami wzmacniane jest podłoże gruntowe.

W jakim celu wzmacnia się podłoże gruntowe?

Wyróżniamy kilka metod wzmacniania podłoża gruntowego, które mają odmienne zastosowanie. Służą one w celu stabilizacji gruntu w sposób dostosowany do specyfiki problemu. Zanim zostanie wybrany konkretny sposób wzmocnienia gruntu, przeprowadzane są specjalistyczne badania geotechniczne, które pozwalają ocenić stan podłoża oraz wybrać odpowiednią metodę jego stabilizacji. Metody wzmacniania podłoża dzielimy na 4 grupy, wśród których wyróżniamy:

  • wzmacnianie wgłębne,
  • wzmacnianie powierzchniowe,
  • wykonanie barier w podłożu,
  • wzmacnianie fundamentów.

Powyższe metody znajdują zastosowanie w przypadku różnych problemów oraz rodzajów budowli.

Stabilizacja gruntu metodą iniekcyjnej likwidacji pustek

Stabilność podłoża to jedno z decydujących kryteriów w przypadku wszystkich inwestycji budowlanych. Wpływa ona na trwałość budowli oraz decyduje o bezpieczeństwie ich użytkowania. W przypadku niestabilnego podłoża oraz działania wód gruntowych często stosuje się metodę iniekcyjnej likwidacji pustek. Polega ona na uszczelnianiu lub wzmacnianiu gruntu oraz konstrukcji budowlanych poprzez wykonanie małośrednicowych otworów iniekcyjnych i wypełnienie ich specjalnym iniektem, czyli tężejącym, płynnym medium. Ten sposób wzmacniania podłoża gruntowego oraz konstrukcji budynków skutecznie chroni przed korozją związaną z działaniem krążącej wokół budynku wody, a także redukuje ryzyko związane z osiadaniem budowli. Iniekcyjna likwidacja pustek to jedna z bezinwazyjnych metod wzmacniania podłoża gruntowego oraz budowli, która nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych i kosztownych prac np. rozbiórki budynku. Z powodzeniem stosowana jest w przypadku różnych obiektów budowlanych oraz stabilizacji skarp, nasypów i wałów.


Wróć do bloga