Poznaj różnice między studnią włazową a niewłazowąW codziennym życiu często nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zachodzą pewne procesy, które umożliwiają wygodne funkcjonowanie. Dobrym przykładem jest odprowadzanie ścieków i płynnych zanieczyszczeń z naszych domów. W jaki sposób zorganizowany jest ten proces? Ważnym elementem całego układu są studnie, które występują w dwóch podstawowych wariantach, jako studnie włazowe i niewłazowe. Jakie są różnice pomiędzy tymi opcjami? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Co warto wiedzieć o studniach? Charakterystyka

Na początek warto przypomnieć, że studnia to pionowa konstrukcja służąca do łączenia rurociągów, a także do zmiany kierunków i poziomów. Jednocześnie umożliwia ona napowietrzenie i wentylację – zarówno w przypadku czystej wody, jak i ścieków. 

Studnia tworzona jest tak, by wykazywać wysoką odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a także zapewniać pełną szczelność. Niezwykle ważne jest także bezpieczeństwo korzystania z niej, które ma szczególne znaczenie w czasie przeprowadzania prac naprawczych. Co ważne, wyróżniamy – jak już wspomnieliśmy – dwa podstawowe rodzaje tego typu konstrukcji: studnie włazowe i studnie niewłazowe. Jakie są różnice między nimi?

Studnie włazowe i niewłazowe – jakie są różnice?

Pierwszym rodzajem studni są studnie włazowe, czyli konstrukcje, które dają pełen dostęp do najważniejszych elementów konstrukcji. Ich budowa umożliwia przeprowadzenie swobodnego sprawdzenia, kontroli, a także konserwacji. Dzięki temu zarówno wykonanie okresowej weryfikacji, jak i szybkiej akcji naprawczej jest efektywniejsze i nie wymaga wykorzystania zaawansowanego sprzętu.

Drugi rodzaj to studnie niewłazowe, które ze względu na swoją charakterystykę nie dają pełnego dostępu do konstrukcji. Są one mniej wygodne w przypadku nagłej awarii. Przeprowadzenie konserwacji lub oczyszczania wymaga także zastosowania profesjonalnego sprzętu, takiego jak m.in. kamery dające pełen obraz problemu. Z drugiej jednak strony są one bezpieczniejsze, ponieważ ograniczają ryzyko nieszczęśliwych wypadków.


Wróć do bloga