Jakimi elementami zabezpiecza się zbiorniki wodne i studnie?Każda konstrukcja, także wykonana w sposób profesjonalny, wymaga stałej dbałości o jej stan i różnego typu zabezpieczeń. Nie inaczej jest w przypadku zbiorników na wodę i studni. Jakimi elementami zabezpiecza się te konstrukcje? I co to w ogóle oznacza? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Zabezpieczenie zbiorników na wodę - co warto wiedzieć?

Zabezpieczenie zbiorników na wodę może odbywać się na kilka różnych sposobów. Jednym z najważniejszych zadań jest zabezpieczenie ich konstrukcji przed przeciekaniem i dalszymi uszkodzeniami. Co można zrobić w przypadku wydostawania się wody przez ścianki zbiornika? Duże znaczenie ma skorzystanie z profesjonalnych farb, które uszczelniają powierzchnię i ograniczają nieprawidłowości. Co ważne, inne preparaty stosowane są w przypadku wody pitnej, wody technicznej, a także w przypadku ścieków i chemikaliów.

Zabezpieczanie zbiorników wodnych może oznaczać jednak także ograniczenie dostępu dla osób niepowołanych. Jest to konieczne zarówno w celu uniknięcia nieszczęśliwych wypadków, jak i w celu zapobiegania ingerencji osób trzecich w zawartość zbiornika. Sposobem, który warto wykorzystać jest m.in. ogrodzenie terenu wokół zbiornika, zastosowanie tabliczek z ostrzeżeniami, a także stosowanie wysokiej jakości pokryw, których nie będzie w stanie naruszyć osoba trzecia.

Zabezpieczenie studni głębinowych — na czym polega?

Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku zabezpieczenia studni głębinowej. Podstawą jest bowiem osłonięcie otworów studziennych, a także zadbanie o wszelkie otwory przelotowe dla rur oraz przewodów (np. przy pomocy przy dodatkowych gumowych uszczelek). Dodatkowo często wykorzystywane są tzw. zawory zwrotne, które zabezpieczają przed spływaniem wody z rury czerpnej z powrotem do studni. 

Kolejnym elementem, o którym warto pamiętać jest zabezpieczenie studni przed zanieczyszczeniami np. o charakterze biologicznym (liście, mniejsze gałęzie, piasek). Rozwiązaniem jest szczelne zamknięcie wylotu studni przy pomocy denek wykonanych z drewna, PCV, NDPO oraz PU. Co ważne, najlepszym surowcem jest PCV, które wyróżnia się wysoką jakością i odpornością na uszkodzenia. Taka pokrywa chroni także przed ingerencją osób trzecich oraz przed nieszczęśliwymi wypadkami.


Wróć do bloga