Jaką metodą wykonać odwiert studni głębinowej?Studnia głębinowa to doskonały sposób na posiadanie dostępu do własnej wody, której występowanie nie zależy od zmieniających się warunków. Aby jednak cieszyć się taką możliwością, konieczne jest wykonanie specjalistycznego odwiertu. Jaką metodę warto wybrać? I co należy wziąć pod uwagę, aby dana technika rzeczywiście była skuteczna? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co wziąć pod uwagę?

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy wyborze techniki odwiertu? Oczywiście należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest współpraca z zespołem specjalistów, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu i dużej wiedzy będą mogli odnieść się do naszej, konkretnej sytuacji. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest bowiem przeprowadzenie badań geologicznych, które pozwalają sprawdzić i ocenić warunki hydrogeologiczne panujące na danym obszarze. Dzięki odpowiednim testom możliwe jest przeanalizowanie sytuacji i dobranie odpowiedniej techniki odwiertu. Pod uwagę brane są m.in. własności fizykomechaniczne skał, a więc ich twardość, porowatość oraz zwięzłość i plastyczność.

Oczywiście niektóre metody są tańsze i szybsze od innych. Należy jednak pamiętać, że cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem naszej decyzji. Zawsze warto stawiać przede wszystkim na jakość odwiertu, a nie na jego niską cenę.

Odwiert studni — jaką metodę wybrać?

W zależności od tego, jaka jest struktura danego terenu, wykorzystywane są dwie główne metody wykonywania odwiertów. Pierwsza z nich bazuje na systemach mechaniczno-obrotowych wykorzystujących tzw. płuczkę lub sprężone powietrze. Co warto wiedzieć o ten metodzie? Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że wspomniana płuczka działa w obiegu zamkniętym, dzięki czemu umożliwia regularne usuwanie urobku, czyli niepotrzebnego materiału skalnego. Jednocześnie dzięki odpowiedniej konstrukcji serce układu, czyli wiertło, jest odpowiednio chłodzone, co sprawia, że może działać bezustannie. Zaletą tej metody jest przede wszystkim szybka realizacja.

W przypadku twardych, trudnych do wiercenia skał jedyną skuteczną metodą jest wiercenie udarowe za pomocą młotów pneumatycznych. Technika ta polega na uderzeniu w skałę i tworzeniu w niej zagłębień, które są następnie oczyszczane przy pomocy zaawansowanej technologicznie sprężarki. Ta "metoda do zadań specjalnych" pozwala stworzyć studnie, które wyróżniają się najwyższą jakością i doskonale pełnią swoją rolę przez wiele lat.


Wróć do bloga