Jak wybrać pompę głębinową?Woda jest podstawą życia. Jest także jednym z głównych mediów, które muszą zostać podłączone do budynku, by przebywanie w nim było komfortowe. Niestety, nie w każdym miejscu istnieje możliwość skorzystania z wodociągu. W takich sytuacjach jednym z głównych rozwiązań jest stworzenie własnej studni, która nie tylko da nam dostęp do wody, ale także zagwarantuje niezależność.

W przypadku przydomowej studni konieczne staje się wykorzystanie profesjonalnej pompy, często pompy głębinowej. Jednak jak wybrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania? I na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy głębinowej?

Pompa głębinowa powinna być przede wszystkim elementem wyróżniającym się doskonałą jakością i bazującym na wysokiej klasy materiałach. Cechy te mają duże znaczenie, ponieważ urządzenie pełni kluczową funkcję, jest zlokalizowane bezpośrednio w studni, a przy tym musi działać niezależnie od zmieniających się warunków. Jednak wysoka jakość to jedynie ogólna odpowiedź. Na jakie inne parametry warto zwrócić uwagę? 

Przy wyborze pompy głębinowej należy pamiętać przede wszystkim o tym, że powinna ona być dobrana do rodzaju studni (studnia kopana, studnia wiercona), a także do parametrów instalacji wodociągowej. Na uwagę zasługuje także maksymalna wydajność urządzenia, która różni się w zależności od modelu. Co ważne, wydajność ta powinna być zawsze niższa niż wydajność studni. 

Kolejne elementy to m.in. średnica i głębokość odwiertu, głębokość do lustra wody, odległość studni od budynku, wysokość budynku, czy nawet ilość osób korzystających z wody oraz ich nawyki.  

O czym warto pamiętać?

Praktyka pokazuje, że dobór odpowiedniej pompy jest jednak dużo trudniejszym zadaniem. O czym warto więc jeszcze pamiętać? M.in. o tym, że woda, którą pobieramy zawiera pewną, mniejszą lub większą, ilość piasku. Duże znaczenie ma więc dobranie pompy, która bez problemu poradzi sobie z określonym obciążeniem i nie ulegnie zatarciu. Co więcej, im większa tolerancja, tym większą trwałością wykazuje się pompa. 

Elementem, który jest sercem urządzenia, jest oczywiście silnik. W jego przypadku istnieje wiele opcji, z których możemy skorzystać. Na rynku dostępne są np. silniki elektryczne jedno lub trójfazowe, silniki zasilane prądem 230 V oraz 400 V, oraz silniki chłodzone olejem, a także wodą (silniki zatapialne, mokre). Należy pamiętać, że silnik musi być elementem o wyjątkowej wytrzymałości i odporności na korozję. Przykładowe materiały, na których powinien bazować to żeliwo, stal nierdzewna, mosiądz, czy poliwęglany.

Podczas dokonywania decyzji należy także unikać kilku błędnych przekonań. Chodzi przede wszystkim o:

  • niesprawdzenie parametrów źródła przed dokonaniem decyzji o zakupie,
  • sugerowanie się danymi z tabliczki znamionowej i uznawanie ich za standardowe, a nie za maksymalne, czyli trudne do osiągnięcia w przypadku typowej eksploatacji,
  • kierowanie się wyłącznie ceną, i twierdzenie, że godne uwagi są tylko propozycje drogie, pochodzące z najwyższej półki,
  • twierdzenie, że silnik powinien być jak najmocniejszy, a nie dopasowany do danej instalacji.  

Wróć do bloga