Jak długo trwają odwierty studni?Studnie głębinowe to wysokiej klasy ujęcia wody, które dzięki swojej charakterystyce zyskują coraz większą popularność. Ich wykonanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi, a sama konstrukcja studni głębinowych zapewnia dostęp do czystej, bezpiecznej wody. Aby jednak cieszyć się taką niezależnością i dostępem do wody pitnej konieczne jest wykonanie odwiertu. Ile czasu zajmują takie działania? W naszym artykule omawiamy ten temat.

Ile czasu zajmuje tworzenie studni głębinowej?

Tworzenie studni głębinowej to wieloetapowe zadanie, które wymaga odpowiednich przygotowań. Konieczne jest m.in. przeprowadzenie wizyty wstępnej, podczas której wykonywane jest początkowe rozeznanie, dające wgląd w to, gdzie może zostać stworzone ujęcie. Kolejnym ważnym etapem jest wykonanie profesjonalnego badania geologicznego, które analizuje warstwy gleby i sprawdza, czy na danym terenie występują pokłady wody. Niezbędne jest również odpowiednie zaplanowanie położenia studni głębinowej, z uwzględnieniem granic działki, położenia oczyszczalni ścieków oraz budynków gospodarczych, w których hodowane są zwierzęta. Dopiero po wykonaniu wszystkich tych kroków możliwe jest przystąpienie do konkretnych działań.

Jednak ile czasu zajmuje samo wykonanie odwiertu? W zależności od sytuacji może ono pochłonąć od kilku godzin do kilku dni. Pod uwagę należy bowiem wziąć szereg czynników, takich jak rodzaj gleby, wykorzystywany sprzęt, czy zastosowana technika. Jeśli jednak działania przeprowadza profesjonalna firma, cały proces wykonywany jest szybko, efektywnie, a jednocześnie bezpiecznie i z zachowaniem najwyższych standardów. 

Czy wiercenie studni zawsze trwa tyle samo?

Tak jak wspomnieliśmy, tworzenie studni głębinowej to proces, który różni się swoją specyfiką i może zająć odmienną ilość czasu. Niekiedy standardowa procedura wiąże się także z dodatkowymi zadaniami, które należy wykonać. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim warunki gruntowe i rodzaj podłoża, czyli elementy decydujące o łatwym lub trudnym działaniu i o tym, czy wybrane narzędzie będzie mniej lub bardziej skuteczne. 

Oczywiście w oszacowaniu czasochłonności koniecznych działań pomaga wspomniana już ekspertyza geologiczna. Przeprowadzenie jej przed rozpoczęciem prac daje wgląd w to, jaki będzie stopień trudności całego przedsięwzięcia. Taka informacja przekłada się z kolei na szacowany czas realizacji oraz na przewidywane koszty.


Wróć do bloga