Gdzie wykorzystuje się studnie rozprężne?Studnie rozprężne są wykorzystywane w rurociągach ciśnieniowych, które przetłaczają ścieki sanitarne. Co to dokładniej oznacza? I czym muszą się wyróżniać, by dobrze spełniać swoje zadanie? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Gdzie stosowane są tzw. studnie rozprężne?

Jak już wspomnieliśmy studnie rozprężne to ważny element kanalizacji – zarówno sanitarnej, jak i deszczowej. Są elementem końcowym, czyli montowanym na końcu rurociągu ciśnieniowego. Co ważne, studnie rozprężne mają ważne zadanie związane z intensywną emocją gazów obecnych w systemie kanalizacyjnym. W przypadku, gdy w pobliżu znajduje miejsce zamieszkania ludzi konieczne jest zastosowanie specjalistycznych filtrów.

Aby jednak studnie rozprężne mogły zostać wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem muszą spełniać pewne wymagania. Główne czynniki to odporność na korozję, powierzchnia, która jest gładka i nie zatrzymuje zanieczyszczeń, pojemność zapewniająca sprawne działanie systemu kanalizacyjnego, a także możliwość skutecznej redukcji niebezpiecznych wyziewów.

Studnie rozprężne – jakie są ich główne zalety?

Studnie rozprężne to nowoczesne konstrukcje, które mają wiele zalet. 

Niektóre z nich to:

  • wykonanie z wysokiej jakości materiałów odpornych zarówno na korozję, jak i uszkodzenia mechaniczne,
  • możliwość odpompowywania dużej ilości ścieków bez ich piętrzenia,
  • szeroki wybór wariantów, które można dopasować do potrzeb danego układu kanalizacyjnego,
  • niska masa, która nie stanowi obciążenia dla konstrukcji i wpływa korzystnie na łatwość montażu,
  • świetny zamiennik dla konstrukcji betonowych, które nie są tak uniwersalne i odporne.

Oczywiście studnie rozprężne muszą być wykonane przez specjalistów, takich jak nasza profesjonalna ekipa. Już dziś sprawdź naszą szeroką ofertę.


Wróć do bloga