Czym są pale CFA?Na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat budownictwo i stosowane w nim technologie niezwykle się rozwinęły. Wszystko po to, aby konstrukcje czy budowle charakteryzowały się solidnością, trwałością i przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowania. Do takich nowoczesnych rozwiązań zalicza się z pewnością stosowanie pali CFA. Technika ta rozwinęła się stosunkowo niedawno, bo w latach 90-tych. Czym tak właściwie są pale CFA, gdzie znajdują swoje zastosowanie i jakie posiadają zalety? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Czym różnią się pale CFA od innych pali stosowanych w budownictwie?

Na początek warto dokładnie przeanalizować czym tak właściwie jest pal CFA i skąd wzięła się jego nazwa. Otóż pochodzi ona od angielskiego Continuous Flight Auger Piles, czyli pale formowane świdrem ciągłym. To właśnie sposób ich formowania i wiercenie odróżnia je od innych tego typu elementów. Ze względu na swoje liczne zalety pale CFA praktycznie całkowicie zastąpiły pale wbijane czy klasyczne pale wiercone z rurowaniem. Jakie zatem plusy niesie za sobą stosowanie pali CFA?

Jakie są główne zalety pali CFA?

Pale CFA są niezwykle uniwersalne, gdyż można je stosować we właściwie wszystkich gruntach. Zasada ich działania znacząco skróciła czas robót budowlanych. Dzięki ogromnej wydajności pale CFA cieszą się bardzo dużą popularnością, a co za tym idzie, ich cena jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi palami formowanymi w gruncie. Dodatkową zaletą jest brak wstrząsów i wibracji, a także nieduży hałas generowany podczas prac. Dzięki zastosowaniu pali CFA można przenosić duże obciążenia ściskające, wyciągające i boczne. Warto także wspomnieć o tym, że jest to bardzo opłacalny sposób posadowienia fundamentów.

Zasada działania i zastosowanie pali CFA w budownictwie

Stosowanie pali CFA podczas różnych prac budowlanych polega na wkręceniu w grunt ciągłego świdra z pustym rdzeniem. Po osiągnięciu oczekiwanej głębokości projektowej następuje podawanie betonu pod odpowiednim ciśnieniem od doły przez rurę rdzeniową z jednoczesnym podnoszeniem świdra ku górze. Kolejnym etapem jest wprowadzenie zbrojenia pala w świeży beton. Pale CFA najczęściej stosowane są do wykonywania fundamentów głębokich, a także ścian palowych.


Wróć do bloga